Turistická destinace Jizerské hory nabízí kromě krásné a čisté přírody, také možnosti stále populárnější aktivní relaxace. Díky ideálním podmínkám se celá oblast těší stále zvyšující se oblibě, jak obyvatel z České Republiky, tak i zahraničních návštěvníků.
do 50km, Liberecký kraj, Český ráj, atd…
Pro letní dovolenou v Jizerských horách pak inspirací mohou být přehrady, hrady a rozhledny nalézající se po celém širokém okolí.

Město Jablonec nad Nisou a jeho okolí navíc nabízí nepřeberné množství historických památek souvisejících se sklářskou historií města a výrobou bižuterie.

Tipy na výlety v okruhu 50 km

Přinášíme Vám tipy na příjemné strávení volného času v blízkosti našeho hotelu. Na své si přijdou milovníci historických památek i přírodních krás naší republiky a to v jakémkoliv ročním období a za jakéhokoliv počasí. Doufáme tak, že Vás tímto stručným přehledem navnadíme k návštěvě severních Čech a především našeho hotelu, který pro Vás po prožitém dni připraví odpočinek a relax formou masáží a sauny. Více o možnostech výletů se dozvíte na recepci našeho hotelu, kde Vám rádi povíme více než se vešlo do tohoto přehledu.

Liberec (21 km)

Statutární město na severu Čech a krajské město Libereckého kraje. Má přes 100 tisíc obyvatel a je tak pátým největším městem České republiky. Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší zoo v České republice a je známa především díky bílým tygrům, kteří dominují celé zoo a dobré jméno jim dělá i místní hokejový tým HC Bílý Tygři Liberec. V blízkosti je botanická zahrada, které je rovněž nejstarší v republice a její doménou jsou sbírky tropických rostlin. Za návštěvu rozhodně stojí i IQLANDIA, Technické muzeum nebo Centrum Babylon Liberec, kde sídlí aquapark a zábavní, společenský a hotelový komplex. Za nákupy lze v tomto městě vyrazit buď do Obchodního centra NISA Liberec což je svou rozhlohou největší obchodní, kulturní a společenské centrum na sever od Prahy a nebo přímo v srdci města do Obchodního centra Forum Liberec. V nadmořské výšce 1012 m n.m se nachází největší dominanta celého města Ještěd. Na jeho vrcholu se nachází známý televizní vysílač; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko. Okolí Liberce i město samo skýtá množství příležitostí k nejrůznějším sportům provozovaným jak na amatérské, tak i na profesionální úrovni. K rekreačnímu sportování využívají místní obyvatelé okolních hor, jež vytvářejí ideální podmínky zejména pro turistiku, cykloturistiku nebo běh na lyžích pro který byl vybudován běžecký areál ve Vesci u Liberce. Ke sportování přímo ve městě slouží moderní multifunkční Home Credit Arena, která je domovem již zmiňovaného hokejového týmu Bílých Tygrů, fotbalový Stadion U Nisy, domovský stadion Slovanu Liberec, nebo plavecký bazén. Do Liberce se z hotelu Rehavital dostanete autobusem, vlakem nebo můžete využít tramvaj, což je v České republice velmi unikátní spojení mezi dvěma městy.

Muzeum Járy Cimrmana (19 km)

Nachází se v obci Příchovice v areálu U Čápa. Zatímco probíhala stavba muzea, tým cimrmanologů v čele se Zdeňkem Svěrákem připravil dosud nevídanou expozici dokumentující dobu a dílo nejslavnějšího liptákovského rodáka. Pečlivě a se smyslem pro detail vznikla bohatá expozice, jejímž základem se stalo množství artefaktů dosud schraňovaných v depozitářích divadla Járy Cimrmana. Od června 2014 si v příchovickém muzeu prohlédnete také nové venkovní expozice. Hlavně děti potěší pohádkový lesopark, kde naleznou obří kameny, z jejichž uspořádání hádají děti názvy pohádek. Součástí nových expozic je i Cimrmanem navržená mobilní cela, v níž se vězňové mohou opalovat. Do Příchovic se nejlépe z hotelu Rehavital dostanete autobusem.

Harrachov (29 km)

Město a významné horské letovisko v Krkonoších. Rozkládá se pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy a administrativně spadá pod Liberecký kraj. Po revoluci se v tomto městě začal velmi prudce rozvíjet turistický ruch. Bylo zde vystavěno a otevřeno obrovské množství nových ubytovacích a stravovacích zařízení všeho druhu. Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Harrachov je především známý jako lyžařské středisko a je ideálním místem k provozování zimních sportů, které zde mají tradici už od počátku 19. století. Po roce 1980 byl skokanský a běžecký areál zrekonstruován, přičemž byl postaven nejvyšší lyžařský můstek - mamutí můstek. V 90. letech byla zrekonstruována lanovka na Čertovu horu. Lanovka nabízí 130 čtyřmístných sedaček a projížďku dlouhou 1303 metrů, kterou urazí za 8,7 minut. Z dolní stanice (665 m n. m.) překonává převýšení 357 metrů. Přepravní kapacita je 1782 osob za hodinu. Harrachov je pro návštěvníky našeho hotelu přístupný autobusem či vlakem. Chcete – li si výlet do Harrachova opravdu užít, je skvělou volbou využít ozubnicovou železnici Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov. Jde o jednu z posledních normálněrozchodných ozubnicových železnic v Evropě a také o nejstrmější železnicí v Čechách. Od roku 1992 se jedná o kulturní památku.

Bozkovské dolomitové jeskyně (22,6 km)

Nacházejí se 1 km severně od vesnice Bozkov v Libereckém kraji a jsou to jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. Nejlepší formou dopravy z našeho hotelu je doprava železniční.

Výletní areál Pěnčín (27 km)

Nabízí mnoho zajímavého ke shlédnutí pro děti i dospělé. Návštěvníci areálu si mohou prohlédnout výrobu skleněných perlí, navštívit kozí farmu, absolvovat projížďku vyhlídkovým vláčkem na blízkou rozhlednu Černá Studnice, pochutnat si na specialitách z kozího sýra či masa v restauraci, nebo si nakoupit skleněné perle, bižuterii, či kozí sýry a další produkty z kozího mléka. Součástí areálu je i zemědělské muzeum, ve kterém je pro návštěvníky připravena expozice zemědělských strojů. Můžete si prohlédnout stroje, které se používaly při polních pracích během roku. Vystavené exponáty pochází převážně z oblasti Jablonecka a Turnovska.

Zámek Sychrov (19 km)

Najdete ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji. Jedná se o státní zámek zpřístupněný veřejnosti od roku 1950. Zámecký komplex je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Kromě zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park. Od roku 1995 je zámek národní kulturní památkou.

Pro sportovně zaměřené návštěvníky jsou Jizerské hory ideální destinace. Kvalitní infrastruktura a vysoká úroveň sportovního zázemí je jistotou skvělého sportovního zážitku.

V zímním období nabízejí střediska Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov celkem 17,6 km sjezdových tratí různých úrovní, 21 vleků, 1 lanovou dráhu, to vše včetně skvělého zázemí služeb.(www.skijizerky.cz.)

LIBERECKÝ KRAJ – RÁJ ROZHLEDEN A VYHLÍDEK

Ač celkovým počtem rozhleden patří Liberecký kraj k naprostému průměru, mezi českými kraji je všeobecně brán jako tradiční rozhlednová oblast. Odpovědnost za tento fakt má především jedinečnost jeho rozhleden - většinou se jedná o kamenné, bytelné, jaké nemají v republice obdoby.

Liberecká výšina

Neobvyklá stavba vznikla v letech 1900-1901 na popud Heinricha Liebiega, jako místo odpočinku a občerstvení a také jako rozhledna. Výšina prožila bouřlivé časy, postupem času chátrala, až musela být zavřena. V současné době je Liberecká výšina opravena a opět slouží návštěvníkům. Nabízí jim ubytování, občerstvení i relaxaci ve wellnessu.

Drábské světničky

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Krom zbytků středověkého hradu tu lze obdivovat i nádherné výhledy do Pojizeří.

Rozhledna Černá Studnice

Ve Smržovce, nedaleko Jablonce nad Nisou stojí 26 m vysoká žulová rozhledna, která byla postavena v letech 1904-5 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj. Rozhledna Černá Studnice (869 m n. m.) je oblíbeným výletním místem a nabízí i výstupy ve večerních hodinách s výhledem na osvětlenou Smržovku a okolí.

Rozhledna Kozákov

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit až čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy.

Rozhledna Štěpánka

Štíhlá osmiboká kamenná novogotická rozhledna bývá nazývána královnou Jizerských hor. Rozhledna je vysoká 20 m, z jejího vrchu je kruhový výhled na české i polské Jizerské hory a Krkonoše.

Rozhledna Smrk

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor Smrku, vysokém 1 124 m n.m., stála rozhledna již od roku 1892. Z rozhledny se návštěvníkovi otevírá neobvyklý kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a daleko do Saska a Polska. V případě nepohody poskytne turistům úkryt útulna, vybavená stoly a lavicemi. Rozhledna i útulna je po celý rok volně přístupná.Stavba je ocelová a tvoří ji dva lomené sloupy ve tvaru číslice 7.

Bramberk

Kamenná věž vysoká 21 metrů byla postavena v roce 1912 podle návrhu jabloneckého architekta Hemmricha. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které skýtají mnoho možností kombinací pěších výletů.

Rozhledna Císařský kámen

Dřevěná rozhledna se nachází na Císařském kameni u Rádla (část Jablonce nad Nisou). Rozhledna má celodřevěnou konstrukci doplněnou ocelovými spojkami a táhly. Nachází se ve výšce 637 m, samotná stavba měří 20 m, výška vyhlídkové podesty je 18,8 m. Na ochoz vede 96 schodů. Z ochozu rozhledny můžete vidět jižní svahy Jizerských hor, západní část Krkonoš, města Jablonec nad Nisou a Liberec a také Ještědský hřbet. Zpestřením putování na rozhlednu je malý bufet nacházející se cca 500 m od rozhledny v osadě Milíře, směrem k obci Rádlo. Nabízí občerstvení, dětský koutek, využíván je především cyklisty. V obci Rádlo se nachází také vodní nádrž s možností koupání na vlastní nebezpečí.
* po zelené značce z liberecké čtvrti Rochlice (zhruba 6 km)
* po zelené značce z obce Jeřmanice (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Rádlo (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Proseč nad Nisou (zhruba 2 km)
* po žluté značce z Vratislavic nad Nisou (zhruba 4,5 km)

Kopanina

Kopanina (657 m n. m.)je jednou z prvních rozhleden, kterou vybudoval KČT. Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří k oblíbeným cílům návštěvníků Maloskalska, kteří jejich návštěvu mohou spojit s prohlídkou zříceny hradu Frýdštějn či Vranov (Pantheon). Za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš. Rozhledna je přístupná pěšky po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov. Autem lze dojet do obce Kopanina na parkoviště.

Nisanka

Rozhledna Nisanka v Nové Vsi nad Nisou je rozhledna kombinovaná s telekomunikační věží. Byla postavena v letech 2005-6 a otevřena na jaře 2007 novoveskými patrioty. Rozhlednu tvoří ocelový tubus ovinutý schodištěm s válcovitou stavbou obepínající rozhlednu jen v přízemní části. Rozhledna se nachází ve výšce 676 m.n.m a je z ní hezký výhled na velkou část Jizerských hor. K rozhledně se dostanete od zastávky autobusu v obci Lučany nad Nisou po červené značce, která vede do Jablonce nad Nisou a následně po zelené turistické značce směrem k prameni Nisy (asi 10 minut chůze). K prameni Nisy vede také cyklotrasa.

Tanvaldský Špičák

Kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku z roku 1909 je vysoká 18 metrů. Z jejího vrchu je kruhový výhled na Jizerské hory a českou i polskou část Krkonoš. Rozhledna je vysoká 18 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14 metrů. Vede na ni celkem 69 schodů. Odměnou za výstup je nádherný kruhový výhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben. Na vrchol rozhledny se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka. Pěšky se na Špičák dostanete po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Dolní Smržovky, Albrechtic či Jiřetína pod Bukovou.

Terezínka

Vyhlídková skála na úbočí hory Muchov byla upravena jako zděná vyhlídka se schodištěm. Terezínka je z Tanvaldu dobře přístupná po červeně značené turistické trase. Z hotelu Rehavital se do nedalekého Tanvaldu dostanete vlakem nebo autobusem.

V Liberci je nejstarší zoo v České republice a je známa především díky bílým tygrům, kteří dominují celé zoo a dobré jméno jim dělá i místní hokejový tým HC Bílý Tygři Liberec. Za návštěvu rozhodně stojí i IQLANDIA, Technické muzeum nebo Centrum Babylon.

Český ráj – ráj pro pěší i cykloturistiku

Romantický kraj Český ráj se nachází severovýchodně od Prahy. Území Českého ráje spojuje pestré přírodní krásy s četnými historickými památkami, což jsou hlavně hrady, zámky i lidová architektura. Mezi pozoruhodná místa, která bychom měli nejen s dětmi určitě navštívit, patří např. Skalní města v Prachovských skalách, Klokočské skály, zříceniny hradů (Trosky, Frýdštejn, Valečov aj.), zámky (Mnichovo Hradiště, Hrubý Rohozec, Humprecht..) a hrady (Kost, Valdštejn a další).

Kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

Trasa výletu: z Hrubé Skály k hradu Valdštejn a zpět
Celková délka trasy: 6 km
Terén: mírně kopcovitý
Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR

Trasa výletu: od informačního centra v Malé Skále na skalní vyhlídku Zahrádka a skalní hrad Vranov (Pantheon)
Celková délka trasy: 1,5 km
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Riegrova a Kamenického stezka na Semilsku

Trasa výletu: okruh z Bítouchova u Semil Riegrovou a Kamenického stezkou
Celková délka trasy: 9 km
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Okruh Prachovskými skalami

Trasa výletu: okruh přes vyhlídky v Prachovských skalách, zahájení u Turistické chaty
Celková délka trasy: hlavní okruh cca 5 km (lze prodloužit nebo zkrátit)
Terén: mírně kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Okruh Klokočskými skalami s návštěvou skalního hradu Rotštejn

Trasa výletu: okruh z Klokočí přes hrad Rotštejn a Klokočské skály
Celková délka trasy: 2 km
Terén: mírně kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Zřícenina hradu Trosky – symbol Českého ráje

Trasa výletu: z parkoviště výšlap na zříceninu hradu Trosky, výhledy na široké okolí
Celková délka trasy: 1 km
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ano (z parkoviště na nádovří hradu, náročné stoupání)
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město

Trasa výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek
Celková délka trasy: 8 km
Terén: mírně až středně kopcovitý
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Údolím Plakánek na hrad Kost

Trasa výletu: ze Střehomu údolím Plakánek na hrad Kost a zpět
Celková délka trasy: 6 km
Terén: rovinatý
Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Z Malé Skály na Zbirohy

Trasa výletu: z Malé Skály na zříceninu hradu Zbirohy a zpět
Celková délka trasy: 10 km
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (náročnější)
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla
Hotel Rehavital v Jablonci nad Nisou hodnocení