LIBERECKÝ KRAJ – RÁJ ROZHLEDEN A VYHLÍDEK
Ač celkovým počtem rozhleden patří Liberecký kraj k naprostému průměru, mezi českými kraji je všeobecně brán jako tradiční rozhlednová oblast. Odpovědnost za tento fakt má především jedinečnost jeho rozhleden - většinou se jedná o kamenné, bytelné, jaké nemají v republice obdoby.
Liberecká výšina
Neobvyklá stavba vznikla v letech 1900-1901 na popud Heinricha Liebiega, jako místo odpočinku a občerstvení a také jako rozhledna. Výšina prožila bouřlivé časy, postupem času chátrala, až musela být zavřena. V současné době je Liberecká výšina opravena a opět slouží návštěvníkům. Nabízí jim ubytování, občerstvení i relaxaci ve wellnessu.
Drábské světničky
Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Krom zbytků středověkého hradu tu lze obdivovat i nádherné výhledy do Pojizeří.
Rozhledna Černá Studnice
Ve Smržovce, nedaleko Jablonce nad Nisou stojí 26 m vysoká žulová rozhledna, která byla postavena v letech 1904-5 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj.
Rozhledna Černá Studnice (869 m n. m.) je oblíbeným výletním místem a nabízí i výstupy ve večerních hodinách s výhledem na osvětlenou Smržovku a okolí.
Rozhledna Kozákov
Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit až čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy.
Rozhledna Štěpánka
Štíhlá osmiboká kamenná novogotická rozhledna bývá nazývána královnou Jizerských hor. Rozhledna je vysoká 20 m, z jejího vrchu je kruhový výhled na české i polské Jizerské hory a Krkonoše.
Rozhledna Smrk
Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor Smrku, vysokém 1 124 m n.m., stála rozhledna již od roku 1892.
Z rozhledny se návštěvníkovi otevírá neobvyklý kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a daleko do Saska a Polska. V případě nepohody poskytne turistům úkryt útulna, vybavená stoly a lavicemi. Rozhledna i útulna je po celý rok volně přístupná.Stavba je ocelová a tvoří ji dva lomené sloupy ve tvaru číslice 7.
Bramberk
Kamenná věž vysoká 21 metrů byla postavena v roce 1912 podle návrhu jabloneckého architekta Hemmricha. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které skýtají mnoho možností kombinací pěších výletů.
Rozhledna Císařský kámen
Dřevěná rozhledna se nachází na Císařském kameni u Rádla (část Jablonce nad Nisou). Rozhledna má celodřevěnou konstrukci doplněnou ocelovými spojkami a táhly. Nachází se ve výšce 637 m, samotná stavba měří 20 m, výška vyhlídkové podesty je
18,8 m. Na ochoz vede 96 schodů. Z ochozu rozhledny můžete vidět jižní svahy Jizerských hor, západní část Krkonoš, města Jablonec nad Nisou a Liberec a také Ještědský hřbet.
Zpestřením putování na rozhlednu je malý bufet nacházející se cca 500 m od rozhledny v osadě Milíře, směrem k obci Rádlo. Nabízí občerstvení, dětský koutek, využíván je především cyklisty. V obci Rádlo se nachází také vodní nádrž s možností koupání na vlastní nebezpečí.
* po zelené značce z liberecké čtvrti Rochlice (zhruba 6 km)
* po zelené značce z obce Jeřmanice (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Rádlo (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Proseč nad Nisou (zhruba 2 km)
* po žluté značce z Vratislavic nad Nisou (zhruba 4,5 km)
Kopanina
Kopanina (657 m n. m.)je jednou z prvních rozhleden, kterou vybudoval KČT.
Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří k oblíbeným cílům návštěvníků Maloskalska, kteří jejich návštěvu mohou spojit s prohlídkou zříceny hradu Frýdštějn či Vranov (Pantheon). Za příznivého počasí je odtud vidět na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš.
Rozhledna je přístupná pěšky po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov. Autem lze dojet do obce Kopanina na parkoviště.
Nisanka
Rozhledna Nisanka v Nové Vsi nad Nisou je rozhledna kombinovaná s telekomunikační věží.
Byla postavena v letech 2005-6 a otevřena na jaře 2007 novoveskými patrioty. Rozhlednu tvoří ocelový tubus ovinutý schodištěm s válcovitou stavbou obepínající rozhlednu jen v přízemní části. Rozhledna se nachází ve výšce 676 m.n.m a je z ní hezký výhled na velkou část Jizerských hor.
K rozhledně se dostanete od zastávky autobusu v obci Lučany nad Nisou po červené značce, která vede do Jablonce nad Nisou a následně po zelené turistické značce směrem k prameni Nisy (asi 10 minut chůze). K prameni Nisy vede také cyklotrasa.
Tanvaldský Špičák
Kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku z roku 1909 je vysoká 18 metrů. Z jejího vrchu je kruhový výhled na Jizerské hory a českou i polskou část Krkonoš. Rozhledna je vysoká 18 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14 metrů. Vede na ni celkem 69 schodů. Odměnou za výstup je nádherný kruhový výhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben. Na vrchol rozhledny se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.
Pěšky se na Špičák dostanete po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Dolní Smržovky, Albrechtic či Jiřetína pod Bukovou.
Terezínka
Vyhlídková skála na úbočí hory Muchov byla upravena jako zděná vyhlídka se schodištěm. Terezínka je z Tanvaldu dobře přístupná po červeně značené turistické trase.
Z hotelu Rehavital se do nedalekého Tanvaldu dostanete vlakem nebo autobusem.